על איינגאר האיש

תולדות חייו של איינגאר

ד״ר איל שפרוני

ב.ק.ס. איינגאר (1918 - 2014), היה סמכות ממדרגה ראשונה בעולם היוגה של העידן הנוכחי. הוא פיתח שיטת יוגה המושתתת הן על המסורת הרוחנית העתיקה של היוגה הקלאסית והן על יסודות מדעיים של התנסות, השוואה, ניתוח ובחינה רציונאלית. לא לחינם שיטה זו, המוכרת בשם "שיטת איינגאר", היא כיום אחת משיטות היוגה הנפוצות ביותר בעולם. איינגאר הלך לעולמו באוגוסט 2014, אולם הוא חי בליבם של כל מתרגלי היוגה ברחבי העולם. הרגשתי היא שכל עוד נוסיף ונתרגל יוגה, כפי שהוא רצה ועודד אותנו לעשות, הוא יחייה בקרבנו. כל בוקר כאשר אני פורש את מזרון היוגה שלי, אני נזכר בו בהוקרת תודה ושומע את קולו קורא לי לתרגל ביתר העמקה ותשומת-לב, לשים לב לכל פרט ופרט ולהיות נאמן לתרגול כפי שלמדתי ממנו.


אסקור כאן בקצרה את קורות חייו של איינגאר, את הספרים שכתב ואת שיטת היוגה שפיתח.

ב.ק.ס. איינגאר נולד למשפחה ענייה בכפר הקטן והנידח בלור(Bellur) שבמדינת קרנטקה (Karnataka) בדרום הודו ב-1918. בילדותו סבל ממחלות רבות, לרבות מלריה, טיפוס ושחפת. אביו נפטר בהיותו בן 9 בלבד והוא לא זכה לחינוך פורמלי כלשהו. למזלו, אחותו הבכירה נישאה למורה היוגה הנודע שרי ט. קרישנהמאצ'אריה ובגיל 15 הוזמן איינגאר לעיר מייסור (Mysore) להתגורר עם אחותו וללמוד יוגה מקרישנהמאצ'אריה. בגיל 18 הוא נשלח ללמד בעיר פונה (Pune) (במרכז הודו) ושם הוא קבע את מקום מושבו, ושם גרה משפחתו עד היום.

בשנים הראשונות הוא חי בדלות ובצניעות והקדיש את מרבית שעות היום לתרגול יוגה. הוא היה מתאמן במשך שעות ארוכות - 10 שעות ביום ואף למעלה מזה. בתחילת המאה ה-20 היוגה לא הייתה פופולרית כפי שהיא היום ואיינגאר סבל מלעג של סביבתו, אך בעזרת תרגול יוגה מסור ועקבי הוא הצליח להתגבר על מחלותיו ולפתח גוף בריא ואישיות חזקה. בעזרת כישרונו והתמדתו הוא הצליח לרכוש לעצמו שם של מורה ומרפא מחונן. איינגאר הדגים את תנוחות היוגה ברחבי העולם ובהדרגה החל להתפרסם.

ב-1943 הוא פגש את אשתו ראמאמני (Ramamani) וב-1944 נולדה ביתם הבכירה גיטה (Geeta). לאיינגאר 5 בנות ובן. ב-1975, לאחר מות אשתו האהובה, הקים איינגאר בסמוך לביתו בפונה מרכז היוגה שנקרא על שמהRIMYI (Ramamamni Iyengar Memorial Institute). כיום מלמדים במרכז בפונה בתו גיטה, בנו פראשנט (Prashant) ונכדתו אבהיג'טה (Abhijata). גיטה היא בוגרת לימודי רפואה איורוודית ורפואה קונבנציונלית; פראשנט הוא אדם בשיעור קומה, פילוסוף ואמן; אבהיג'טה הצעירה זכתה מצד סבה (ב.ק.ס איינגאר) בשנות חייו האחרונות ליחס חם ולהדרכה צמודה והפכה למורה מחוננת בזכות עצמה. שלושתם, יחד עם מורים רבים נוספים, מלמדים במרכז בפונה וממשיכים להעשיר ולפתח את שיטת איינגאר.

 

הפרסום העולמי

בשנת 1952 פגש איינגאר את הכנר הדגול יהודי מנוחין (Yehudi Menhuin). פגישה זו היוותה נקודת מפנה; מנוחין הפך לתלמידו המסור והציג את איינגאר בפני אנשים ידועי שם במערב. החל משנות החמישים איינגאר נסע לעיתים תכופות למערב ומעביר סדנאות באירופה, ארה"ב ואף בישראל, שבה ביקר בשנת 1996. איינגאר לימד אנשים כמו יג'ו קרישנהמורטי ומלכת בלגיה (אותה היא לימד לעמוד על הראש כשהייתה בת 80). בהדרגה הפך איינגאר מילד חולני וחלוש למורה כריזמאטי ומפורסם בעולם כולו.

 

יהודי מנוחין כתב ב-1964 בפתח הדבר של "אור על היוגה", ספרו הראשון של איינגאר, את המילים הבאות: "כל מי שזכה בתשומת לבו של מר איינגאר, או שהיה עד לדיוק, לליטוש וליופי של אומנתו, נחשף למראה השלמות והתום שהם מנת חלקו של האדם בשעת בריאתו בגן-עדן: לא חמוש, חסר בושה, בן האלוהים".

 

איינגאר לימד יוגה קרוב ל-80 שנה. לאורך כל השנים הוא בלט כאדם שחותר לשלמות בעקביות וללא ליאות וכמתרגל מתמיד המנחיל מתוך דוגמה אישית את שיטתו לאחרים, ומחנך דורות של תלמידים ומורים ברחבי העולם. גם בגיל מתקדם, כמעט עד מותו, התמיד איינגאר בתרגול אַסַנוֹת (תנוחות), פְּרַאנַאיַאמה (שליטה בנשימה) ומדיטציה. באמצעות תרגולו העקבי והמסור מצא איינגאר את המשמעות הצפונה בסוטרות היוגה של פטנג'לי, וספריו מאפשרים לכל מי שחפץ בכך ליהנות מהחוכמה הגלומה בכתב עתיק זה.

אחת מהתרומות החשובות של איינגאר היא שכלול ופיתוח אמנות היוגה הטיפולית. איינגאר המציא ושיכלל עשרות "פרופס" (props - אביזרי עזר) שמסייעים לשהות בתנוחות זמן ממושך. תפקיד חשוב של הפרופס הנו לאפשר לאנשים בעלי מוגבלויות ופגיעות פיזיות לבצע תנוחות יוגה ללא מאמץ. אולם הפרופס משמשים גם מתרגלים שמצב בריאותם תקין כדי ללמוד על האסנות בדרכים שונות, כדי להעמיק את התרגול שלהם וכדי להיות מסוגלים לחוות שהייה ארוכה, ללא מאמץ בתנוחות קשות. במרכז RIMYI בפונה מתקיימות באופן סדיר קבוצות טיפוליות, במשך השנים סייע איינגאר למאות ואלפי אנשים שסובלים מבעיות מגוונות, החל מבעיות אורטופדיות, דרך בעיות לב, בעיות אורגניות אחרות, מחלות כמו סרטן ואפילו איידס, וכלה בבעיות נפשיות. לאיינגאר יצא שם עולמי של מטפל מחונן המסוגל לאבחן מחלות וליצור תנאי תרגול שיאפשרו לרפא או לפחות להקל עליהן.

 

שיטת ההוראה הייחודית שפיתח איינגאר זוכה לתפוצה רחבה בעולם כולו. שיטה זו נלמדת במאות מרכזים בעולם כולו. מידע נוסף על ב.ק.ס איינגאר ועל שיטתו תוכלו למצוא באתר הרשמי של איינגאר: http://bksiyengar.com ובאתרים רבים נוספים.

בעשרים השנים האחרונות התפתחה בארץ קהילה מסורה של מתרגלי איינגאר יוגה. יש בארץ מורים רבים המוסמכים ללמד את השיטה, ולא מעט מורים בכירים שמעבירים קורסים להכשרת מורים. קיימים בארץ כעשרה מרכזים גדולים להוראת השיטה, ומורים רבים מלמדים את השיטה במסגרות נוספות. כמו בארצות אחרות רבות, הוקמה בארץ "עמותת איינגאר יוגה ישראל" שתפקידה לקדם ולהפיץ את שיטת איינגאר בארץ. העמותה מארגנת סדנאות וכנסים בהם מלמדים מורים מהארץ ומחו"ל, אחראית על הסמכת מורים להוראת השיטה, על הפצת מידע על השיטה לרבות סיוע בתרגום ספריו של איינגאר לעברית.

הצטרפות לרשימת הדיוור של העמותה