הספרים שב.ק.ס איינגאר חיבר

ד״ר איל שפרוני

בנוסף על השכלול וההבנה העמוקה של תנוחות היוגה, פיתח איינגאר גישה פילוסופית ייחודית לגבי היוגה ויישומה בעולם המודרני. פילוסופיה זו מוצגת בספריו. איינגאר כתב למעלה מ- 15 ספרים באנגלית (וכמה ספרים במהרטי - שפה הודית) על ההיבטים השונים של היוגה. ספרים אלו תורגמו לעשרות שפות (וכמה מהם אף לעברית).

ספרו הראשון: Light on Yoga ("אור על היוגה") יצא לאור באנגלית בשנת 1966 הספר שינה את חייהם של אלפי אנשים ברחבי העולם, תורגם לשבע-עשרה שפות (כולל סינית ויפנית), תורגם לעברית וראה אור בהוצאת אסטרולוג בשנת 2000.

סדרת הספרים "Light on …" מונה את הספרים הבאים:

  • Light on Yoga
  • Light on Pranayama
  • Light on the Yoga Sutras of Patanjali
  • Light on Astanaga Yoga
  • Light on Life

בספר האחרון בסדרה - Light on Life - סיכם איינגאר את מסעו, מסע של למעלה מ- 70 שנים של פיתוח היוגה והנחלתה למיליוני אנשים ברחבי העולם.

ספר בולט נוסף שחיבר איינגאר הוא: The Tree of Yoga. למען הפשטות אכנה את הספרים בהמשך בשמות עבריים (עד היום תורגמו לעברית הספרים: "אור על היוגה", "עץ היוגה", "אור על הפראנאיאמה" ו"אור על החיים").

בשיחה שערכתי עימו בביקורי בפונה בשנת 2006 אפיין מר איינגאר את ספריו כך: "אור על היוגה" הוא פיזי, "אור על הפראנאיאמה" הוא פיזיולוגי, "עץ היוגה" הוא פסיכולוגי, "אור על היוגה סוטרות של פטנג'אלי" הוא שכלי ו"אור על החיים" הוא רוחני. חלוקה זו עוקבת אחר הראייה של הפילוסופיה ההודית הרואה את האדם כמורכב מחמישה מעטפות או קושות (kosas) שעוטפות את הנשמה. מעטפות אלו הם: המעטפת האנטומית, המעטפת הפיזיולוגית, המעטפת המנטאלית, המעטפת השכלית והמעטפת הרוחנית שמצויה בליבה, קרובה לגלעין ההוויה שלנו, או לנשמה.

נסקור בקצרה את הספרים החשובים פרי עטו של איינגאר.

"אור על היוגה" נחשב לעבודה קלאסית והפך זה מכבר ל'תנ"ך של תנוחות היוגה'. הספר פורסם במקור בשנת 1966 והוא מציג את תנוחות היוגה בעומק שלא היה כמותו קודם לכן; הספר כולל כשש-מאות תמונות של איינגאר כשהוא מבצע תנוחות יוגה בצורה מושלמת ובאופן מעורר השראה. התמונות מדגימות שלמות של ביצוע ואחדות של גוף ונפש, התמונות והטקסט המצורף אליהן היוו השראה לדורות של מתרגלי יוגה וממשיכות להיות כך גם היום. הן מראות עד להיכן אפשר להתקדם בתרגול היוגה. איינגאר מבצע את תנוחות היוגה התובעניות והמתקדמות ביותר כשעל פניו הבעה שלווה והוא נראה כשקוע בהתבוננות פנימית עמוקה.

חלקו העיקרי של הספר מוקדש לתיאור האסנות – תנוחות היוגה. הספר מציג יותר ממאתיים תנוחות. כל תנוחה מתוארת באמצעות תמונות והוראות לביצועה. בנוסף הספר מתאר את האפקטים של ביצוע התנוחה. כלול בספר גם מבוא מעניין המגדיר מהי יוגה ומתאר את שמונת איברי היוגה. הספר כולל גם פרק קצר על בנדה (bandha) – תרגילי 'נעילה', וקריה (kriya) – תרגילי ניקוי, וכן חלק שמוקדש לפראנאיאמה או מדע השליטה בנשימה. החלק האחרון הפך לפחות רלבנטי לאחר פרסום הספר "אור על הפראנאיאמה" שדן בנושא זה באופן מעמיק ויסודי הרבה יותר. בנוסף כולל "אור על היוגה" שני נספחים מעניינים, הראשון כולל קורסים לתרגול האסנות והשני רשימה של תנוחות לטיפול במחלות שונות.

הספר "אור על הפראנאיאמה" פורסם במקור ב-1981 ומוקדש כאמור למדע השליטה וההתבוננות בנשימה שמיועד להניע את אנרגיית החיים, או הפראנה (prana) במערכת האנושית. יהודי מנוחין כותב בפתח הדבר של "אור על פראנאיאמה" כך: "ב.ק.ס. איינגאר עשה לנושא החמקמק יותר של פראנאיאמה, שהוא הנעת האוויר, עליה נאמר שהיא מכתיבה את החיים על פני האדמה, שירות דומה לזה שעשה למאפיינים הפיזיים של ההאתה-יוגה. הוא נע לתוך היבט עדין ואוורירי של הקיום שלנו. הוא מסר בידי האדם הפשוט, במובנים מסוימים, יותר מידע, יותר ידע ויותר חוכמה מכפי שמצוי בידי התלמידים המבריקים ביותר של הרפואה הקונבנציונאלית, משום שזוהי רפואה של בריאות ולא של מחלה, זוהי הבנה של הרוח, הגוף והמיינד שהיא מבריאה כשם שהיא מפיחה רוח חיים".

הספר "עץ היוגה" יצא לאור ב-1988. "עץ היוגה" מציג את מחשבותיו של ב.ק.ס. איינגאר על היוגה בהתבסס על ניסיונו האישי. איינגאר עוסק בספר זה במגוון רחב של נושאים, החל ממקום היוגה בחיי האדם המודרני ועד לתובנות הנוגעות לסוּטְרוֹת היוגה של פַּטַנְגָ'לִי (כתב עתיק יומין שנחשב לבסיס הפילוסופי של היוגה). התחומים שבהם הספר עוסק כוללים את: מטרות החיים, ילדות, אהבה ונישואין, חיי משפחה, זקנה, מוות, אמונה, בריאות, מדיטציה ועצות למורי היוגה.

"עץ היוגה" מחולק לחמישה חלקים עיקריים:

יוגה והחיים

העץ וחלקיו – בו הוא מדמה את ענפי היוגה לעץ ומציג את הענפים השונים של תרגול היוגה

יוגה ובריאות

העצמי ומסעו

יוגה בעולם

בשנת 1993 יצא לאור הספר Light on the Yoga Sutras of Patanjali. ספר זה מבאר את סוטרות היוגה שנכתבו לפני כאלפיים שנה על-ידי היוגי הקדוש והמלומד פטנג'לי. הסוטרות הן תיאור תמציתי ומדויק של הפילוסופיה של היוגה. במשך השנים נכתבו עשרות פרשנויות לסוטרות אלו. איינגאר מפרש את הסוטרות מתוך נקודת ראות של איש המעשה, מתוך תובנות שנרכשו במהלך עשרות שנים של תרגול מעמיק והתבוננות, תוך ניסיון לחדור לעומק המשמעות של הסוטרות הקצרות. זהו ספר מעמיק ומעשיר עבור כל אדם המתעניין בהיבט הפילוסופי של היוגה.

בשנת 2001 הוציא איינגאר ספר מהודר בשם:Yoga the path to holistic health. ספר זה מציג את תנוחות היוגה בפורמט חדשני: כל אסנה מוצגת בסדרה של תמונות שמתארות את התנוחה מכיוונים שונים. הספר נפתח במבוא על ההשלכות והפילוסופיה של היוגה. החלק העיקרי מציג מבחר של תנוחות; כל תנוחה מוצגת בבהירות רבה כולל הנחיות מפורטות לביצוע התנוחה, עצה מיוחדת של איינגאר (the Guru's advice) והנחיות לעבודה מתקדמת בתנוחה. חלק נוסף שנקרא Yoga for stress מציג את השימוש בפרופס (props) - אמצעי העזר שפיתח איינגאר לאפשר גם לסובלים מפגיעות גופניות ומבעיות בריאות לבצע תנוחות כדי לשפר את בריאותם ולהפיג את המתח שמצטבר בחיים המודרניים.

החלק האחרון: Yoga for ailments, כולל סדרות של יוגה טיפולית למגוון רחב של בעיות בריאות ומצבי לחץ. מופיעות סדרות ספציפיות לשמירה על בריאות האישה והגבר. הסדרות לנשים כוללות גם תרגול לתקופת המחזור החודשי, הקלה על כאבי מחזור, בעיות פוריות, גיל המעבר ועוד. הספר כולל גם תכנית של קורס אסנות בן 20 שבועות.

הספר "אור על החיים" יצא ב-2005 והוא מסכם את מסעו הארוך ורב התהילה של איינגאר בעולם היוגה. חמשת הפרקים העיקריים של הספר מוקדשים כל אחד לאחת מן המעטפות שעוטפות את הנשמה ויחד מרכיבות את הישות האנושית. פרקי הספר הם:

המסע הפנימי

יציבות - הגוף הפיזי (אסנה)

חיוניות – הגוף האנרגטי (פראנה)

בהירות – הגוף המנטאלי (מאנאס)

חוכמה – הגוף השכלי (ויג'נאנה)

אושר – הגוף האלוהי (אנאנדה)

חיים בחופש

זהו ספר עמוס בתובנות ובפניני חכמה, בשל ומרתק, הוא מסביר בצורה קולחת ובהירה את המושגים של הפילוסופיה של היוגה, כפי שרואה אותם איינגאר לאחר 70 שנה של תרגול ולימוד.

ב-2009 יצא לאור הספר Yoga Wisdom & Practice, ספר זה מציג תנוחות בסיסיות (התמונות לא של איינגאר), אבל לא עוסק בהיבט הטכני של ביצוע התנוחות אלא כולל הערות ותובנות של איינגאר. זהו ספר מעניין שמביא פנינים מהחוכמה הבשלה של איינגאר.

איינגאר הוציא גם חוברת שנקראת Yogika Manas או "המיינד היוגי". ספר זה מתייחס לנושאים פילוסופיים של היוגה. הוא מבוסס על הרצאה שנשא איינגאר ב-2009 בכנס שעסק במסתורי המיינד האנושי. בספר זה פורס איינגאר את ההשקפה היוגית על המיינד, רכיביו השונים והדרך לפתח אותו באמצעות תרגול היוגה. מומלץ מאוד למתעניינים בפילוסופיה של היוגה.

בנוסף יצאו לאור שמונה כרכים שנקראים Astadala Yoga Mala שמהווים אסופה של כל המאמרים, ההרצאות הראיונות והמסרים של איינגאר. זהו סיכום עב כרס ויקר ערך לעבודת החיים שלו. הכרכים מכילים פניני חוכמה רבים ומציגים את הגישה של איינגאר למגוון רחב של נושאים. הקריאה בכרכים אלו מעניקה הבנה עמוקה של תורתו של איינגאר.

ב-2012 הוציא איינגאר ספר נוסף על סוטרות היוגה של פטנג'לי –Core of the Yoga Sutras. בספר זה הוא חוזר לסוטרות היוגה ומבאר קשרים חבויים שמצויים בטקסט הקצר אך העשיר הזה. קשרים אותם הוא גילה בשנים רבות של תרגול המלווה בהתעמקות בטקסט זה.

בדצמבר 2015 (יותר משנה אחרי פטירתו) יצא לאור ספרו האחרון של איינגאר Yoga for Sports. ספר זה מראה שוב את העומק של עבודתו ואת האמונה העמוקה שלו ביכולת של היוגה לסייע ולהיטיב בכל המצבים והנסיבות. הספר מראה שימושים מעניינים רבים בפרופס ומהווה מדריך רב-ערך לכל מי שמתעניין בשילוב של יוגה וספורט.

יכולת העבודה של איינגאר גם בגיל מופלג הייתה מדהימה. הוא שמר על חריפות וצלילות וקיים אורח חיים פעיל של תרגול ופעילות מנטאלית ענפה. כל יום הוא עבד שעות אחדות בספרייה של RIMYI שם הוא ענה על מכתבים, עבר על פרסומים וכתב מאמרים וספרים. אין ספק שתרגול היוגה רב השנים שלו נשא פירות רבים ומהווה מופת לאדם שהתחיל ממקום נמוך ביותר, וכנגד כל הסיכויים הצליח לבנות את עצמו, להגיע לרמות הגבוהות ביותר ולשנות את מפת היוגה העולמית ללא הכר.

  • תגיות: 

הצטרפות לרשימת הדיוור של העמותה