יוגה לנשים בהריון

בטווח זמן קצר יחסית, מתחילת ההיריון ועד שהיא הופכת לאם, חווה האישה שינויים מהירים וקיצוניים במבנה גופה, משקלה, דחפיה, עולמה, הרגליה, התייחסותה לסביבה והתייחסות הסביבה אליה. יש נשים המוקסמות מן התהליך ומקרינות זאת, יש המודאגות מאובדן הנעורים ויש הלומדות במרץ את ההיריון "המדעי" שלהן במטרה להבין כל שלב בתהליך שהן עוברות.

  • נעה צוייג

יוגה לנשים בהריון

נעה צוייג - מורה ותיקה ומנהלת מרכז איינגאר יוגה צפון תל-אביב
צילומים: אילן גולדשיין

בטווח זמן קצר יחסית, מתחילת ההיריון ועד שהיא הופכת לאם, חווה האישה שינויים מהירים וקיצוניים במבנה גופה, משקלה, דחפיה, עולמה, הרגליה, התייחסותה לסביבה והתייחסות הסביבה אליה. יש נשים המוקסמות מן התהליך ומקרינות זאת, יש המודאגות מאובדן הנעורים ויש הלומדות במרץ את ההיריון "המדעי" שלהן במטרה להבין כל שלב בתהליך שהן עוברות.

כולן, במידה זו או אחרת, חוות גם תופעות פחות נעימות העלולות להעיב על חווית ההיריון. מטרתה של שיטת איינגאר יוגה היא להקל על התופעות האלה ואף למנוע אותן לחלוטין. יוגה היא פעילות פיזית מנטלית. הנחת היסוד שלה היא שמתיחת אברי הגוף בתנוחות, מתוך ריכוז, יוצרת גירוי המביא לזרימה מאוזנת של אנרגיה. תוכנית מובנית של מספר תנוחות ברצף מביאה לאיזון פיזי ומנטאלי. 

רוב הנשים, בזמן ההיריון, ניחנות באופן טבעי ברמת מודעות אחרת, חדשה ועמוקה, האופיינית לדחף הטבעי לשמור על החיים המתפתחים בתוכן. הנשים בהריון נהנות מאיינגאר יוגה משום שהיא מתאימה ועונה על הצרכים הפיזיים של האישה ההרה. השיטה מתייחסת ומותאמת לשינויים העוברים על האישה והעובר. התוצאה היא בריאות כללית של האם והעובר, וחווית לימוד אישית תוך שימוש במודעות כמנוף לתהליך. 
מייסד השיטה, שרי ב.ק.ס איינגאר , יוגי ומורה מפורסם בעולם, חלוץ בתחום חקר היוגה להריון. עוד בתחילת דרכו כמורה לימד את תלמידותיו ההרות סדרות של תנוחות מיוחדות להריון, מתוך ידע ואבחנת הצרכים של האם והעובר. 

בתו, שרימט גיטה איינגאר, גם היא מורה ליוגה, בעלת תואר בלימודי רפואה וכן רפואה איורוֵדית (הרפואה ההודית המסורתית) פיתחה ושיכללה את תכנית היוגה להריון. התנוחות נבחרו בקפידה, ומחזורי התרגול מבטיחים את בריאות האישה, ומבוססים על העיקרון שלעובר יהיה מקסימום מרחב לתנועה חופשית ולגדילה ברחם האם. 
כמו כן, המחזורים מכילים תנוחות המחזקות את סיכויי האישה ללדת לידה טבעית וקלה. הוראתו של ב.ק.ס איינגאר מיוחדת באביזרים שנועדו לאפשר לכל אדם להתגבר על מגבלות, החל מנוקשות שכיחה ועד נכות קשה, בעזרת תנוחות יוגה.

האביזרים השונים, אותם המציא ב.ק.ס איינגאר משמשים לתמיכת חלקים של הגוף, על מנת שהמתרגל יוכל להגיע למימוש מקסימאלי של הפוטנציאל האנרגטי. בשעורי איינגאר יוגה להריון אנו משתמשים בתיבת עץ שצורתה מקומרת, לשמירה על גמישות הגב, פתיחת החזה ויצירת מרחב לעובר, כל זאת ללא מאמץ.
(ר' תמונה 1)

מחזורי התנוחות משתנים על פי הצרכים השונים של האישה ההרה בשלבים המתקדמים של ההיריון.
כך למשל, את אותה תנוחה אפשר לתרגל באופן שונה כאשר הבטן גדולה וכבדה: כפות הרגליים צמודות והברכיים פתוחות לצדדים. תנוחה זו מרחיבה את חלל האגן והבטן התחתונה, מאפשרת סירקולציה טובה לאזור הרחם, יוצרת מרחב לעובר ומכינה את הגוף לקראת הלידה (ר' תמונה 2).
באופן כללי, בריא לתרגל תנוחות יוגה בהריון. תרגול נכון עם מורה מוסמך יעיל למניעת עצירות, בצקות, כאבי ראש והצטברות רעלים. יש תנוחות המקלות על בחילות בוקר. תרגול עקבי עוזר לשיפור תהליכי העיכול, והסירקולציה, משפיע לטובה על קצב הנשימה, ומשפר את איכותה.

כאמור, השפעת התרגול היא פיזית ומנטאלית. במהלך חודשי האימון, האישה מפתחת שליטה בגוף ובנשימה. זוהי הכנה מצוינת ללידה. האישה מודעת ליכולתו האדירה ולכוחו של הגוף ומגבירה את סיכוייה לשליטה טובה בנשימה במהלך צירי הלידה. יחד עם זאת, שום טכניקה אינה מבטיחה ב- 100% לידה טבעית או קלה, ואם יש צורך בהתערבות רפואית, יש לקבל אותה ברוח טובה ולזכור שטובת האם והעובר היא לנגד עיננו בראש ובראשונה. אישה המתרגלת יוגה מבורכת בכושר החלמה גבוה. יכולה להתחיל את תפקודה הפיזי והמנטאלי כאם מהר מאוד לאחר הלידה. כששה שבועות אחרי הלידה ניתן לחזור בהדרגה לתרגול, לפי הנחית מורה מוסמך.

אחת מתלמידותיי סיכמה זאת כך: "לעשות יוגה בהריון, זה ליהנות מהגוף שלך במקום לסבול ממנו".
כדי להבטיח תרגול יוגה בריא לאם ולעובר, יש לתרגל יוגה בהדרכת מורה. חשוב לוודא שהמורה מוסמך להוראת יוגה להריון. ראוי לציין כי רק מורה מוסמך בדרגת ג'וניור רשאי ללמד איינגאר יוגה להריון.

הריון בריא של האם והעובר מתבטא בתחושת רעננות, מראה זוהר ומזג טוב. הנשים ההרות מעידות כי הן חשות את העובר מתנועע במרץ ברחמן בזמן השיעור. הוא נהנה מהתנועה של האם, מהמרחב שהיא יוצרת עבורו ומאספקת חמצן עשירה. העובר מושפע מהאיזון ההורמונאלי שהיוגה מביאה אליו. עוד לפני צאתו לאוויר העולם מקדישה האם כשעה וחצי, בכל תרגול לחוויה משותפת לה ולעובר. אולי זה הקסם של אישה הרה המקרינה בריאות, שביעות רצון ואושר.